Aktuální články

Dominika Hájková: „Věděla jsem, že u první knihy to neskončí.“

Klatovský zpravodaj 11/2023

Tentokrát si můžete přečíst rozhovor s talentovanou mladou ženou – Dominikou Hájkovou, klatovskou rodačkou, která svou první knihu napsala již v 17 letech a o tři roky později ji za pomoci nakladatelství vydala. Zanedlouho bude v Klatovech také probíhat křest pokračování knihy Neutečeš s názvem Nezastavuj.

Kdy a proč jste přišla s nápadem, že napíšete knihu?

Už na základní škole jsem psala pro mladší sestru krátké pohádky. Během dospívání jsem si pro sebe sepisovala krátké texty a v sedmnácti letech vzniklo Neutečeš. Dlouhou dobu mi rukopis ležel doma a ve dvaceti letech jsem objevila nakladatelství, pod kterým jsem knihu vydala. Psaní knih mě naplňuje a byl to můj obrovský sen, vydat knihu a stát se autorkou. Věděla jsem, že u první knihy to neskončí. Když píšu, zažívám pocit, který se dá slovy jen těžko popsat.

Jak vzniká kniha?

Nápad na první knihu se mi zjevil hned, kdežto u Nezastavuj jsem příběh vymýšlela delší dobu. Během psaní zažívám různé fáze - někdy dokážu psát celý den a myšlenky se mi hrnou na papír a jindy mám problém i například celý týden něco napsat, zažívám takovou kreativní krizi :-). Formy vydávání knih jsou různé, ale jelikož vydávám knihy přes nakladatelství, s veškerou prací mi tak pomohou oni, dohodnout tiskárnu, přidělit knize ISBN a další.

Pro ty, kteří nečetli první díl, mohla byste jej v krátkosti popsat?

Hlavní hrdinka, Alice, žije v partnerství, kde převažuje domácí násilí a alkoholismus. Uteče tak na vesnici, kde vyrůstala, trávila dětství a utvořila si na místo nádherné vzpomínky. Začne nový život v domě, kde bydlela její babička, a snaží se začít žít znovu. Kniha vás zavede do minulosti, kdy zjistíte, co útěku předcházelo a zároveň budete v přítomnosti společně s Alicí prožívat, zda je opravdu možné od takového trápení utéct.

Jelikož jste z romantiky přesídlila v druhé knize na detektivku, mnohé by určitě zajímalo, proč jste tak učinila?

Pokračování knihy jsem původně v plánu neměla. Pracovala jsem na dalších knihách, ale v tu dobu začaly chodit zpětné vazby od čtenářů. Jsem vděčná, jakých nádherných reakcí se mi dostalo! A s pozitivními reakcemi přišly i dotazy a žádosti – Kdy bude pokračování? Chceme vědět, jak to s Alicí dál dopadne! A tak se mi v hlavě po nějaké době zrodil nápad. V tu dobu jsem cítila, že pokud má být pokračování knihy Neutečeš, bude potřeba příběh obléct do temnějšího kabátu a zachovat tak čtenáře v napětí i po třech letech od vydání Neutečeš.

Kdybyste teď měla znovu začít psát knihu, změnila byste v ní něco?

Jelikož je to moje prvotina, psaná v sedmnácti letech a s odlišným vnímáním světa než mám teď, asi jako každý autor bych ji samozřejmě trochu pozměnila, například styl psaní. Ale stále je to moje první kniha, za kterou jsem hluboce vděčná, protože mi otevřela dveře do světa knih a autorů. Mohu tak dělat práci, která mě naplňuje.

Proč by si lidé měli přečíst vaše knihy?

Já věřím, že ke komu se mají moje knihy dostat, tak si je kniha vždy najde. :-) Jelikož píšu různé žánry, tak si může každý vybrat, jaký příběh ho zajímá.

Mohou se čtenáři v brzké době těšit na nějakou další knihu?

Prozradím, že ano. Rukopisů mám rozepsaných víc, některé píšu už delší dobu a postupně se k nim vracím, nebo naopak dostávám nápady nové a hned si zapisuji všechny myšlenky, co mě napadají a pouštím se tak i do nových rukopisů.

Co byste poradila člověku, který má podobný sen o vydání knihy, ale má strach ho uskutečnit?

Začít právě u toho strachu. Uvědomit si, proč se z nějakého důvodu bojím, uvědomit si, zda jsou to konstruktivní myšlenky, nebo naopak limitující a brání tak splnění snu. Pak určitě doporučuji začít malými kroky. Zjistit si, jak vydávání knih funguje. Spojit se s nějakým autorem, který by poskytl užitečné rady. Moje zkušenost byla taková, že jsem opravdu prvotně pracovala sama na sobě, abych si uvědomila, proč to chci, co mě k tomu vede, a především měla důvěru v to, že se to povede. Tohle naladění je za mě důležité při jakémkoliv jednání v životě.

Dominice Hájkové je 25 let. První knihu napsala v 17 letech a vydala ji ve 20 letech. Vystudovala střední pedagogickou školu v Berouně, obor předškolní a mimoškolní pedagogika. Živí se jako ředitelka mezinárodní umělecké školky v Praze a je autorka knihy Neutečeš a brzy i knihy Nezastavuj. Ve volném čase se věnuje psaní, čtení knih a seberozvoji. Aktuálně prochází kurzem na akreditovaného Mindset Coache.

Bc. Michaela Kopidlanská (MKS Klatovy)

NAHORU