Aktuální články

Jeden svět podruhé v K latovech

Klatovský zpravodaj 4/2024

V termínu od 11. do 14. dubna se v Klatovech uskuteční druhý ročník filmového festivalu Jeden svět. Festival, který se specializuje na filmy s lidskoprávní tématikou, nabídne divákům příležitost ponořit se do různorodých příběhů a problematiky současného světa.

Program festivalu nabízí různé náměty, které mají za cíl rozšířit povědomí diváků nejen o aktuálních globálních otázkách. Organizátoři propojují filmy s místní komunitou, zapojují místní umělce a neziskové organizace, aby vytvořili prostor pro otevřenou diskusi a výměnu názorů o problémech.

Zahájení Jednoho světa proběhne ve čtvrtek 11. dubna, během něhož diváci uvidí oceňovaný film Hranice polské režisérky Agniezsky Hollandové. Po každém filmu bude navíc diskuse s odborníky na daná témata.

11. 4. v 19:00

Refektář jezuitské koleje

Hranice

Belgie, Polsko, Francie, Česká republika

/ 2023 / 147 min.

Bašír se rozhodl se svou rodinou utéct ze Sýrie do Evropy poté, co ho mučil tzv. Islámský stát. Spolu s mladým pohraničníkem Janem, aktivistkou Julií nebo afghánskou učitelkou Leilou se na hranici Polska ocitají uprostřed jedné z největších humanitárních krizí naší doby.

12. 4. 17:00

Kino Šumava

Queendom

Francie, USA / 2023 / 98 min.

Geňa je ruská queer umělkyně, která se vyjadřuje skrze extravagantní kostýmy. Její veřejné performance jí přinášejí nejen nové sledující, ale i agresivní útoky od kolemjdoucích. Film o tom, jak těžké je být jiný v současném Rusku. Debaty po filmu se zúčastní česká populární Drag Queen Miss Petty, která večer zakončí svým hudebním vystoupením.

13. 4. 17:00

Kino Šumava

Proti větru

Řecko / 2024 / 95 min.

Sofia Bekatoru je řeckou olympijskou reprezentantkou v plachtění. Její život ale nabere zcela jiný kurz poté, co obviní vysoce postaveného sportovního funkcionáře ze znásilnění¨a zažehne tak první jiskru hnutí #MeToo v Řecku.

13. 4. 20:00

Kino Šumava

Moje nová tvář

Česká republika / 2023 / 75 min.

Pětadvacetileté Martině se po kyselinovém útoku od bývalého partnera zhroutí svět. Přichází o zrak, má poleptaný obličej a horní polovinu těla. Krůček za krůčkem se učí žít se slepotou a bere si svůj život zpátky.

13. 4. 22:30

Refektář jezuitské koleje

Základna Hollywoodgate

Německo, USA / 2023 / 89 min.

Kamera rok sleduje muže z vedení Tálibánu poté, co v Afghánistánu došlo k převratu. Snaží se nastolit vojenský režim – mimo jiné i pomocí vojenské techniky, kterou tu po sobě

zanechalo americké vojsko.

14. 4. 17:00

Kino Šumava

Jiříkovo vidění

Česká republika / 2023 / 77 min.

Umělkyně Marta se společně se svým otcem, vědcem Jiřím, vydá na cestu s cílem zachránit svět, ale i vzájemně si porozumět. Dokument je humornou observací rodinného snu, který se ale ne vždy setkává s pochopením veřejnosti.

Přijďte podpořit druhý ročník festivalu Jeden svět v Klatovech a společně s námi objevujte příběhy, realitu, kterou někdy nechceme vidět. Těšíme se na Vás!

Podrobnosti na www.jedensvet.cz/ klatovy.

Bc. Michaela Kopidlanská (MKS Klatovy)

NAHORU