Aktuální články

Klatovy se v listopadu promění v město filmu

Klatovský zpravodaj 11/2022

Sedm dnů se ponese ve jménu Filmového festivalu pro děti a mládež JUNIORFEST 2022.

Listopad se opět po roce stane svátkem filmů pro děti a mládež v šesti městech Plzeňského kraje. Od pátku 4. listopadu do čtvrtka 10. listopadu proběhne již 15. ročník a letos se rodina filmových měst rozšíří poprvé o Klatovy.

JUNIORFEST je filmový festival pro děti a mládež, který se v Plzeňském kraji koná pravidelně od roku 2008. Jedná se o soutěžní festival zaměřený nejen na hranou a animovanou filmovou tvorbu, ale od roku 2017 i na tvorbu dokumentární.

V uvedeném termínu se můžete těšit na dopolední, odpolední, podvečerní i večerní filmové projekce pro širokou veřejnost. Zapojí se i mateřské, základní a střední školy a také družiny.Kromě filmů jsme pro vás připravili také několik jedinečných filmových workshopů a zajímavých doprovodných akcí.

Festival přináší šestidenní maraton filmových projekcí, které popularizují v Čechách stále opomíjený žánr dětského filmu a reflektují nejnovější trendy v oblasti dětské kinematografie. Jedinečnost festivalu podtrhuje počet měst, ve kterých se koná: v Plzni, Horšovském Týně, Dobřanech, Domažlicích, Přešticích a letos v premiéře také v Klatovech.

Kina ve festivalových městech každoročně navštěvuje přes 17 000 diváků, kterým festival nabízí bezmála 100 filmových projekcí, širokou nabídku praktických workshopů a kreativních dílen, doprovodné akce a setkání s výjimečnými filmovými tvůrci a herci.

JUNIORFEST přináší nejen projekce české a evropské filmové produkce, ale zároveň rozvíjí možnosti filmového vzdělávání prostřednictvím unikátních aktivit, které podporují aktivní zapojení dětí a profesionálů.

Festival od svého počátku také cílí na zprostředkování celoročních vzdělávacích akcí pro žáky základních a studenty středních škol. Od roku 2017 současně přinesl ucelený Industry program pro filmové profesionály, který se koná vždy v termínu festivalu.

Jako hlavní ocenění za celoživotní tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež uděluje festivalová porota Zlatou rafičku. Letos ji převezme herečka Veronika Freimanová.

Od roku 2012 se JUNIORFEST každoročně na 3 dny přesouvá i do belgického hlavního města, do Bruselu.

Lístky na jednotlivé filmové projekce objednávejte na www.juniorfest.cz.

Přejeme příjemné kinematografické zážitky!

Jana Kubíková (JUNIORFEST)

NAHORU