Aktuální články

Kultura v zimním spánku

Klatovský zpravodaj 1/2021

Za normálních okolností by na prostředních čtyřech stranách v tištěném Klatovském zpravodaji byl nabitý kalendář kulturních a společenských akcí v Klatovech. Měl být stejně rozmanitý a přehledný, jak jste na něj byli zvyklí z kulturního přehledu, vydávaného MKS Klatovy.

Bohužel jsme kvůli zrušení všech akcí poslední tři měsíce tento kulturní přehled nevydávali. Loňský rok epidemie koronaviru zasáhla kulturu velmi citelně. Abychom vám mohli alespoň trochu přinést informace z kultury v Klatovech, oslovili jsme 13 pořadatelů akcí, majitelů klubů i městských a krajských organizací.

První stranou v tomto kalendáři akcí by byl přehled filmových představení v kině Šumava. To už od podzimu nehraje, stejně jako nehrálo na jaře. Všechny premiéry jsou přesunuty nebo zrušeny, a kdy se kina zase otevřou, nikdo neví. „Obrovský boom online streamovacích služeb, který teď sledujeme, možná časem opadne a nebude to úplný konec kin tak, jak je známe, ale plné sály kin budou už asi jen výjimkou. Rád bych se mýlil,” odhaduje Karel Kotěšovec, ředitel MKS Klatovy. Každopádně si myslí, že do budoucna se musí nejen klatovská kina stát interaktivnějšími a otevřenějšími i pro jiné kulturní a společenské akce.

Změnu chystá MKS také u koncertů, pro které letos plánuje v co největší míře využívat venkovních areálů, kterých je v Klatovech více, než se zdá. Příkladem je nově objevený prostor nádvoří jezuitské koleje, kde se podařilo uspořádat sedm koncertů. „Lidé z toho prostoru byli nadšeni,” říká Barbora Bergmanová, dramaturgyně MKS Klatovy. Zároveň popisuje loňskou situaci: „Přípravy vždy probíhaly do poslední chvíle tak, jako by každá z akcí měla skutečně proběhnout, i s vědomím, že možná veškerá práce bude zbytečná. Akce, které by se standardně připravovaly jednou, se budou připravovat za poslední rok už potřetí.” Svůj třetí termín našel například i koncert Tomáše Kluse, který se přesunul na květen do letního kina. Všechny akce se ale přeložit nedaly, protože sezóna byla předběžně připravena ještě před příchodem koronaviru, tak se do ní vešly asi jen dvě třetiny. Událost, která se bohužel svou podstatou změnit nedala, byly oslavy výročí 760 let města Klatovy. Všechny tři dny oslav, jež byly naplánované několik měsíců dopředu, se musely zrušit takřka týden před jejich konáním.

Dlouhou řadu představení muselo zrušit i klatovské divadlo. Zatím všechny dojednané akce přesouvají. „Vzhledem k tomu, jak dlouho celá situace ale trvá, je již nyní jasné, že některá představení a koncerty budeme rušit bez náhrady,” říká ředitelka divadla Simona Sýkorová. Kromě vrácení vstupného museli řešit také abonentky, u kterých vracejí poměrnou část za neodehraná představení v dané sezóně. „Na celé této situaci považuji za nejhorší, že nevíme, do kdy bude tento stav trvat. Je totiž velmi náročné hledat stále dokola náhradní termíny pro představení, ve kterých účinkují jinak velmi vytížení herci a zpěváci, kteří mají běžně naplánovány akce na dva roky dopředu,” obává se ředitelka, která vzpomíná na tradičně vyprodaná představení. „Bohužel se domnívám, že na denně plné divadlo si počkáme řadu let.”

Jak byl rok 2020 omezující, dokládá 233 akcí, které se neuskutečnily v klatovské knihovně. „Uvedené číslo zahrnuje nejen kulturní a vzdělávací akce pro veřejnost, ale i konference, besedy, knihovnické lekce, čtenářské kluby pro školská zařízení, tvořivé dílny pro děti, rovněž objednané pronájmy sálů a jednání a zasedání komisí,” vysvětluje za klatovskou knihovnu Lucie Braunová. Současně odpovídá na otázku, jak se změní pohled na kulturu v Klatovech: „Pokud jsme do jara loňského roku považovali kulturu za běžnou součást našeho života a umění za samozřejmost, nyní i v budoucnu si budeme určitě mnohem víc vážit možnosti navštívit nebo uspořádat koncert, přednášku, besedu, filmovou projekci či divadelní představení. Nebo jen kdysi obyčejné setkání lidí, kteří si mají co říct.”

Několik výstav, ale i doprovodných akcí a přednášek musel zrušit i Pavilon skla. „Veřejnost asi nejvíc postrádala zrušené a tolik oblíbené tvůrčí dílny. Mimo program jsme připravili na srpen týden trvající tvůrčí dílnu Upomínka z prázdnin, na kterou navázala i hra Která památka to je? Ta se velmi osvědčila a rozhodli jsme se ji dále rozvíjet i v příštím roce třeba jako projekt pro školy,” popisuje situaci v PASKu kurátorka Jitka Lněničková. Nejbližší akcí se nyní jeví přesunutá říjnová přednáška o hyalitovém skle 24. ledna, o kterou byl velký zájem, ale zda ji bude možné uskutečnit, je otázkou. „Na druhou stranu jsme se snažili s našimi návštěvníky komunikovat více přes webové stránky a facebook. Také jsme zjistili, že jsme schopni připravit akci poměrně operativně, což byly týdenní srpnové tvůrčí dílny a s nimi spojená hra,” čerpá z výjimečné situace Jitka Lněničková.

Ke kulturnímu životu v Klatovech přispívají také majitelé restaurací a kaváren, kteří propůjčují své prostory umělcům. Promítání filmů z mezinárodního festivalu Jeden svět muselo být letos zrušeno v Café Jednorožec, stejně tak jako dalších 11 akcí. Majitelka Jana Aschenbrennerová na tento rok zatím raději nic neplánuje: „V kultuře hodláme určitě pokračovat dál. Nicméně mám pocit, že teď nemá smysl plánovat žádné akce delší dobu dopředu, takže spíše půjdeme cestou „domluvíme to ad hoc” podle diářů interpretů a našich finančních a psychických sil.” Optimismus ji ale přesto neopouští: „Pandemie mě drží v jistotě, že některé věci prostě bez ohledu na čas a situaci stále dávají smysl a je třeba u nich s nadějí vydržet. Prostě se přizpůsobíme a budeme hledat cesty, jak pomoci umělcům tvořit, a dál budeme prostorem, který je otevřený různým podobám kultury.”

Letní sezónu v Bistru Vlaštovka se díky dočasnému rozvolnění podařilo naplnit celou. Jen německou kapelu Sunlit Pyramid vystřídali čeští Monkey Business. „Pro následující sezóny jsme byli již několik let připraveni včasným, kvalitním a dramaturgicky konzistentním programem zpravidla v listopadu. Pro rok 2021 máme připraven pouze termín pro J.A.R., poněvadž si nemyslím, že akce takového typu budeme schopni finančně zvládnout s předpokládanou poloviční návštěvnosti,” obává se Jan Piorecký z Vlaštovky.

Problémy zasáhly také poměrně mladý klub Falcon. „V březnu 2020 jsme měli konečně našlápnuto, byly domluvené akce na rok dopředu a vše šlapalo. Valili jsme to jak buldozer a těžko říct,  co nás mrzí nejvíce. Našich 59 zrušených akcí mohlo prostě zlepšit náladu mnoha lidem,” říkají za vedení spolku Martin, Petr, Bára, Dan a Šimon. V momentální situaci je pro ně také těžké něco plánovat, a tak zkouší alternativní cesty produkce, jako jsou live streamy. Pod názvem Ledoborci Kultury hodlají vysílat ze zajímavých míst po celé republice. „Kulturní centrum Falcon je především o vnitřní síle party lidí, kteří se kultury rozhodně nevzdají, ani kdyby jim vrtali kolena,” ujišťuje skupina kulturních nadšenců. Během jarního lockdownu je prostřednictvím streamovaných akcí přišla podpořit asi třicítka interpretů z celého Plzeňského kraje. Některé kapely dokonce zahrály a ještě klub finančně podpořily. Na znovuotevření klubu se jeho zakladatelé ale těší: „Nebude to sice jednoduché, všechno začne znova – naučit lidi chodit do Centra zabere opět nejméně 2 roky – ale budou to, doufáme, krásné 2 roky.”

S druhou vlnou pandemie se zrušil také plánovaný velký koncert skupiny Harlej v klatovských lázních a jeho pořadatel Roman Raišl vidí celý stav nejistě: „V současné době je velmi těžké odhadnout situaci, proto plánuji jen osvědčené a zaběhnuté akce. Do větších projektů se nebudu pouštět.” V lázních je koncert Harlej opět v plánu v roce 2021, stejně jako například Brutus, Extraband revival nebo již zaběhlá klasika Tři sestry. Jejich pořadatel Jaroslav Peksa ale také vzpomíná na loňský rok: „Nejvíce mě mrzí Obrfest, protože je to vzpomínka na Tomáše Paimu (Obrouše). Akce jsme překládali některé i vícekrát.“ Konkrétně Obrfest má ale už také svůj nový termín 10. dubna 2021 v kulturním domě. „Rok 2021 bych přirovnal k filmu Nejistá sezona, akorát to nebude taková komedie,” zakončuje Peksa.

Pandemie zasáhla také kulturu v přilehlých obcích. Kulturní dům ve Svrčovci, kam za koncerty jezdí mnoho Klatovanů, musel v loňském roce zrušit nebo přeložit osm koncertů. „Naštěstí pak letní sezóna tak nějak proběhla, i když s omezeními, což se projevilo v návštěvnosti akcí. Nejvíce mě mrzelo zrušení festivalu v Dolanech, byly pozvány dobré kapely a plánování takové akce je časově náročné,” říká Karel Čížek, provozovatel kulturního domu. Přeložen byl ale například koncert Visacího zámku s E!E, který má nyní již třetí termín. „Na jaro 2021 je v rozpisu např. Hudba Praha, na tu se hodně těším, ale obávám se, že pokud budou v té době povoleny nějaké vnitřní akce, tak budou tak omezeny, že nebude smysluplné je realizovat,” dodává Čížek a současně se obává, že ač bude své akce plánovat jako doposud, lidé kvůli strachu již nebudou chodit v takovém počtu.

Jinou cestou jde klatovská galerie. Akce z roku 2020 přesouvat nehodlají, zato chtějí dostát slíbeným výstavám a doprovodným akcím v roce 2021. Ředitelka galerie Hana Kristová poukazuje na důležitost kultury v lidském životě: „Když se lidé zavřou doma a zůstane jim jen tendenční televize bez sociálních kontaktů, dojde nutně k jinému posuzování jakékoliv kultury. Každý potřebuje živou kulturu. Živá kultura se prolíná životem každého člověka, ať už si to uvědomuje, nebo neuvědomuje.”

Proto si všichni přejme, abychom mohli v Klatovech kulturu opět probudit k životu. Doufejme, že v následujících měsících už budou tyto stránky plné akcí, které plánují nejen zmínění pořadatelé, a že se společně vydáme podpořit místní organizátory, navštívíme nejen oblíbený koncert, ale zavítáme také do divadla, galerie nebo na nějakou ze zajímavých přednášek. K lepšímu výběru by vám mohl pomoci také nový web www.klatovskyzpravodaj.cz, který se od ledna stává hlavním zdrojem pro hledání kulturních akcí ve městě a informací o nich.

Josef Tikvart (MKS Klatovy)

NAHORU