Aktuální články

Kulturní srpen v Klatovech

Klatovský zpravodaj 8/2022

Léto se pomalu blíží ke konci a s ním i projekt Nádvoří, který byl letos pojatý zcela odlišně od minulých let. Kromě Nádvoří je v srpnu nachystán i jiný kulturní program, který vás zcela jistě také nadchne.

První srpnovou nádvořní středu otevře písničkář, spisovatel, dokumentarista a kulturní aktivista Jan Burian, který odehrál od roku 1970 přes 5000 koncertů. Kromě hudby se věnuje také psaní fejetonů. Podnítil i vznik Muzikálu třetího věku, který měl premiéru v listopadu 2018. Od roku 2002 je zakladatelem a dramaturgem sdružení Osamělých písničkářů. Druhou středu v měsíci obsadí brněnská alternativní skupina Květy. Co na nich oceňují hudební publicisté, je především netradiční nástrojové vybavení a skladatelské postupy, mnohovýznamové texty, naléhavý zpěv a mimo jiné i  kontrastní používání akustických a elektronických ploch.

Jediným placeným programem, který na Letních středách na  nádvoří můžete přijít navštívit, je koncert Karla Plíhala. Ten vystoupí už 17. srpna od 19.00 hodin a jako jediný bude v Refektáři jezuitské koleje. Muzikant, hrající na mandolu, bude doprovázen kytaristou Petrem Fialou. Program je proložený básničkami, proto se  určitě nebudete ani chvíli nudit. Tento pořad však není vhodný pro děti do 12 let. Ve středu 24. srpna zahraje kapela Crimson Town Players, která se popisuje takto: „Crimson Town, město, kde blues, jazz, rock a funk jdou ruku v ruce.“ Můžete je také znát z našich streamů, které jsme natáčeli minulý rok. Zakončení letní scény v historickém centru města proběhne 31. 8. se souborem Transitus Irregularis, který se pohybuje na pomezí mezi barokní a jazzovou hudbou. Všechny středy na Nádvoří připravujeme ve  spolupráci s Městskou knihovnou Klatovy.

V sobotu 6. srpna proběhne multižánrový festival Sadový podvečer, konaný v klatovských sadech a parcích. Vystoupí zde například hudební skupina Čtvrt na smrt nebo Lazer Viking. Kromě hudby zažijete i cirkusové vystoupení, kdy pomocí závěsné akrobacie gymnasti zahrají slavnou tragédii Romeo a Julie.

Stejně jako v červenci se můžete i v srpnu těšit na koncert na náměstí Míru. Tentokrát zde vystoupí hudební skupina BSP, kterou založil v 90. letech Michal Pavlíček, Ota Baláž a Kamil Střihavka. Poslechnout si můžete hity jako Země vzdálená nebo Holka čapni draka.

Budeme se těšit na vaši účast při jakékoliv ze srpnových akcí.

Bc. Michaela Kopidlanská (MKS Klatovy)

NAHORU