Karel Sedláček patřil k nejvýznamnějším československým vojenským zpravodajcům. Jeho švýcarská mise v druhé polovině 30. let a během druhé světové války patří k vynikajícím počinům československého zpravodajství.
Zprávy, které posílal nejprve do Prahy a pak do Londýna, byly nesmírně kvalitní. Po válce působil ve Švýcarsku jako československý vojenský atašé, v roce 1947 však byla jeho mise ukončena a po nástupu komunistické totality byl z armády v podstatě vyhozen, posléze zatčen StB a jen hospitalizace v Bohnicích ho zachránila před vězněním. Rodina však byla vystěhována z klatovského domu ve Šmilovského ulici čp. 58 na plesnivějící zámek v Otíně. Tady, zcela v ústraní a sužován zdravotními problémy Karel Sedláček žil až do své smrti, zemřel 1. července 1960 v klatovské nemocnici. Pohřben je na švihovském hřbitově.
V roce 1994, tedy při 100. výročí narození Karla Sedláčka byla na zmíněném domě odhalena pamětní deska z syenitu o velikosti 60 cm na 60 cm.
Bohužel, v roce 2011 byla při rekonstrukci fasády sňata a již se tam nikdy nevrátila. Po 13 let ležela v depozitáři klatovského muzea. Letos na jaře ve spolupráci Společnosti pro moderní dějiny Klatovska, Města Klatovy a Českého svazu zahrádkářů – místní organizace Klatovy I – Střed došlo k dohodě o jejím navrácení do ulice. Doplňující text na žulové desce vytvořila sochařka Zuzana Kantová. K jejímu slavnostnímu odhalení na budově moštárny došlo v sobotu 5. října za účasti veřejnosti, vedení města, ale především vnučky a pravnuka Karla Sedláčka a také zástupců Vojenského zpravodajství AČR. Jeho emeritní ředitel generálporučík Jan Beroun od roku 2021 výrazně návrat pamětní desky podporoval.
Mgr. Lukáš Kopecký (Společnost pro moderní dějiny Klatovska)