Aktuální články

Radek Krs: „Dětské srdíčko si samo řekne, co miluje.“

Klatovský zpravodaj 11/2022

Radek Krs, hlavní trenér v přípravce hokeje je člověk, který opovrhuje bojem sportovních klubů o děti. Domnívá se, že by si každý měl vyzkoušet více možností a poté se rozhodnout, co mu nejvíc vyhovuje. V rozhovoru se rozpovídal o hokejové přípravce pro děti narozené v letech 2014 až 2018, která bude probíhat každou sobotu a neděli na Zimním stadionu v Klatovech, a také o akci Pojď hrát hokej, která se koná již 22. listopadu.

Pro jaké děti pořádáte nábor a mohou se jej zúčastnit i dívky?

Nábor pořádáme pro děti od tří let a samozřejmě není žádný problém, aby se přihlásily i dívky. V dnešní době je jich v týmu vlastně skoro polovina. Většina z nich má starší bratry nebo někoho v rodině, kdo hokej hrál a ti je přivedou a děvčata se dovedou zařadit úplně bez problémů. Ba naopak, jsou šikovnější, jelikož ta ženská povaha je jiná – vnímavá a milimetrová. Rychleji se učí a jsou pečlivější.

Jaké předpoklady musí mít budoucí hokejista?

My jsme sice hokejový klub, ale nezakládáme si na tom, abychom vychovali budoucí hokejisty. Chceme je naučit hlavně bruslit. Dříve měl tuto dovednost skoro každý, kdo navštěvoval zamrzlé rybníky a učil se na nich bruslit. Takto to dnes ale není, a proto se my snažíme v první řadě udělat školičku bruslení. Naučíme děti základy a až poté se z nich snažíme vybrat ty, které mají nějaké předpoklady hrát hokej. Asi se nedá říct, s jakými předpoklady by mělo dítě přijít, protože se všechno ukáže až postupem času. Hokej je velmi náročná věc a není pro každého. Ovšem každý si jej může vyzkoušet. Obnáší to však velké časové vytížení dětí i rodičů. Vozit děti na zimní stadion, kde jsou tréninky v určitý čas, převléknout se do výstroje – všechno zabere dost času. Zapomeneme-li finanční stránku, je důležité mít čas a chuť sportovat. To jsou asi základní předpoklady budoucího hokejisty.

Možná by předpokladem mohla být i dravost …

Určitě ano, ale kdybychom brali pouze dravé děti, tak jich dnes bude asi málo. Pravda je, že v kolektivních sportech, jako je basketbal nebo hokej, dravost vítězí. Těžko ale selektovat. Chceme opravdu děti zprvu naučit bruslit, a aby si přisvojily morálku a trpělivost.

Kdy se konají tréninky?

22. listopadu od 16:30 se bude konat velká náborová akce Pojď hrát hokej, na kterou bychom chtěli pozvat všechny zájemce.  Tréninky přípravky jsou od začátku září do konce března každou sobotu a neděli zhruba od 8 do 9 hodin.

Předpokládám, že se kroužek platí na sezónu, jaká je cena a co všechno zahrnuje?

Náklady jsou 4.200 korun na sezónu a je v tom zahrnuta kompletní péče - dva tréninky každý víkend, práce trenéra, šatna. Bohužel se muselo letos zdražit, ale přesto jeden trénink vychází na několik desítek korun, protože těch tréninků je 50 až 60 za sezónu.

Jakou výstroj si s sebou na nábor mají zájemci přinést?

My jsme ochotni a schopni zapůjčit výstroj. Od bruslí po rukavice nebo přilbu. Ideální však je, když dítě má své brusle, helmu - může být jakákoliv (na kolo, lyže) a rukavice, aby byly kryté dlaně a prsty. Také je důležité mít ochranu kolen. Ostatní je možné na celou sezónu zapůjčit za malý poplatek v naší půjčovně, kde si děti mohou i měnit výstroj podle toho, jak porostou.

Jakým způsobem mohou rodiče své děti do náboru přihlásit?

Možností je několik – telefonicky, přes web nebo osobně. Na webových stránkách (www.hc-klatovy.cz) jsou telefonní čísla jak na mě, tak i na ostatní trenéry, takže stačí zavolat. Další možnost přihlášení je přímo na webu. V sekci Nábor je sepsaný postup i s přihláškou. Pak stačí sledovat rozpis ledu, který rodiče naleznou také na stránkách. Stačí však, když o víkendu rodiče s dítětem kdykoliv přijdou, protože my je samozřejmě neodmítneme a budeme rádi.

Budou hokejisté rozřazeni do různých dovednostních skupin?

Máme tři dovednostní skupiny, do kterých si děti rozdělíme postupně. Pro nejmenší je vše tvořeno formou her, kde se děti snažíme zapojit do kolektivu tak, aby neměly strach z cizích lidí. Chceme dosáhnout toho, že budou mít trenéry jako kamarády a aby zůstávaly ve stejném kolektivu a chodily na tréninky rády.  Během sezóny si je rozdělujeme dál do skupin podle dovedností. Snažíme se i podle věku, ale může se samozřejmě stát, že v první skupině bude rozdíl 4-6 let. V poslední skupině budeme děti rozřazovat do týmů, a aby nejen ony, ale i rodiče věděli, co to obnáší, mohou si vyzkoušet nějaké mistrovské zápasy za prvňáčky.

Doporučil byste něco rodičům předtím, než k vám své děti přihlásí?

Doporučil bych trpělivost a důvěru ve vlastní děti.  A aby si byli rodiče vědomi toho, co doma mají a jaké ratolesti vychovali. Vše jde pomalu a naučit dítě bruslit je jedna z nejtěžších dovedností. Hlavně nic nesrovnávat, jelikož se všechno může během pár týdnů nebo měsíců změnit a pak se sami mohou divit, co vše v tom dítěti je. Také věřit a být šťastný, že tam potomek vůbec jde a vydrží. Dětské srdíčko si totiž samo řekne, co miluje.

Bc. Michaela Kopidlanská (MKS Klatovy)

NAHORU