Aktuální články

Spolupráce je základ…

Klatovský zpravodaj 10/2025

Vážení Klatované, často se poměrně lehce nakládá se slovem spolupráce, ale osobně jsem více než přesvědčen, že právě ono bývá klíčem k uskutečnění mnohých záměrů. V případě celé řady projektů, které se realizují na území města, to pak platí dvojnásobně.

Mnohé by se bez vzájemné součinnosti ani provést nemohly, protože se při nich potkává více vlastníků – stát, kraj, město, často i sektor privátní. Je mi naprosto jasné, že každý z Vás má mnohé jiné starosti a podrobnosti postupu oprav a rekonstrukcí ani znát nemůže či nemusí. A proč by vlastně také měl?

Považuji proto za důležité Vás alespoň o těch nejvýznamnějších akcích průběžně informovat. Podobně jako jsem to činil v případě silničního obchvatu, kde se snad už smluvní vztah mezi zhotovitelem a Ředitelstvím silnic a dálnic s. p. blíží, byť se zpožděním, ke svému závěru, včetně námi financovaných, s obchvatem úzce souvisejících objektů.

Na koordinaci prací jsou nyní snad ještě náročnější stavby probíhající v okolí vlakového nádraží. A nejen proto, že rekonstrukci památkově chráněné nádražní budovy má ve své gesci stát, výstavbu moderního přestupního terminálu za našeho spolupodílu pak Plzeňský kraj. K tomu vždy chceme, aby se tak zásadní akce propojily též s našimi stavebními záměry. Důkazem jsou kompletní opravy přiléhajících ulic Nádražní a Franty Šumavského.

Do vysoké koncentrace stavební činnosti jsme „tlačili“ i správce sítí, aby se zátěž se stavbami související (omezení dopravy, parkování) pro obyvatele přilehlého sídliště nenatahovala do dalších let. Víme, že ani v příštím roce navazující rekonstrukce Nádražní ulice od viaduktu po Tylovo nábřeží nebude jednoduchá. Přímé okolí nádraží by však už tolik zasáhnout neměla.

Nejsou to však jen dopravní stavby, které se nám díky spolupráci s jinými subjekty podařilo realizovat. Bez ní bychom dnes neměli opravené a upravené historicky cenné budovy v samotném centru města. Velmi dobře si pamatuji, jak složitě se s církví před mnoha léty rodilo společné nahlížení na postupnou obnovu jezuitského komplexu. Nyní jsme si připomněli již 20. výročí vzniku společnosti „Klatovské katakomby“, která byla hnacím motorem projektu záchrany unikátních krypt a mumií v nich uložených k věčnému odpočinku. Souběžně probíhala v postupných krocích i rekonstrukce architektonicky jedinečného kostela a celého komplexu jezuitské koleje. Přiznávám, že pohled na tyto dominanty našeho náměstí v kteroukoliv dobu mám moc rád. Je v rámci českých měst nezaměnitelný. O to více mne těšilo množství turistů, kteří je během svých prázdninových cest také obdivovali

Podtrhnutím smyslu společné snahy farnosti, biskupství a města je oznámení ministerstva kultury, že právě jezuitský kostel a přiléhající budova jezuitského gymnázia (považte, počátkem 18. stol. jej navštěvovalo více než 300 studentů) budou prohlášeny za národní kulturní památku. Je to obrovské ocenění a především povzbuzení do přípravy dalších kroků směřujících k obnově posledního zanedbaného památkového objektu v samém srdci Klatov. Nepochybuji o tom, že i bývalá „sodovkárna“ se promění v krásnou a funkční budovu. Bude nejen ozdobou západního panoramatu centra města, ale zároveň se stane místem, které budou Klatované i návštěvníci města rádi vyhledávat.

Opravená a pestrým společenským děním oživená budova je největší motivací a zároveň případnou odměnou za zodpovědné rozhodnutí zastupitelů. Nebýt odvahy našich předchůdců, stále bychom možná ještě chodili kolem omšelých a rychle chátrajících památek, jež nám tu předkové jako obrovské bohatství i závazek zanechali.

Mgr. Rudolf Salvetr

Mgr. Rudolf Salvetr (starosta města)

NAHORU